top of page

לימודי ליבה והעתיד הביטחוני, הדמוקרטי והכלכלי של מדינת ישראל

אחת מהסכנות הגדולות ביותר לעתיד מדינת ישראל היא שעשרות אחוזים מהתלמידים לישראל אינם מקבלים כלים בסיסיים שמאפשרים להם להתפרנס, להבין מערכות שילטון וניהול מודרניות ולבחור ולעצב את עתידם.

פעילות בתחום זה היא בין המכריעות ביותר לעתיד ישראל. חיוני לאפשר לאנשים לבחור באופן מלא בלימוד תורה ולא לפגוע בשום דרך שהיא באורח החיים החרדי. המאבק בתחום זה צריך להתמקד רק בהוספה של לימודי ליבה לחינוך החרדי (ולא, חס וחלילה, בהפחתת לימודי תורה או פגיעה באורח החיים החרדי). מצב בו שליש מהאוכלוסייה בישראל אינו בעלי קישורים בסיסיים לחברה המודרנית הוא סכנה קיומית.


סכנה לעתיד הכלכלי של מדינת ישראל: המצב הזה הוא סכנה קיומית לחוסן הכלכלי של מדינת ישראל. בניגוד למה שרבים חושבים השלמה של חומר הלימוד בגיל מבוגר יותר אפשרית רק למעטים. הניסיון בפועל מלמד שרוב גדול של חרדים שלומדים במסגרות אקדמיות נושרים ולא מצליחים לסיים את הלימודים. זאת למרות שרובם לומדים מקבוצות שאינם דורשים הרבה מתמטיקה או אנגלית. בסופו של דבר אין תחליף לרכישה לאורך זמן של הבנה מתמטית, לתרגל כתיבה וליצור הבנה מדעית בסיסית. מיומנויות אלו לא מתורגלות כלל בחלק ניכר מהחינוך החרדי.

כבר היום מצב זה יוצר אובדן הכנסה ובהוצאות של עשרות מיליארדי שקלים בכל שנה והסכום הזה יגדל מאוד בעשורים הקרובים. מדובר גם בקצבאות לאברכים, גם בקצבאות עוני (הנובעות במידה רבה מחוסר היכולת להתפרנס ללא כלים בסיסיים), גם באי גביית מיסים (לדוגמה כמעט כל המועצות והעיריות החרדיות מקבלות מענקים רחבים מאוד מהמדינה היות והמיסים של התושבים לא מתקרבים לחסות את הצורך של האוכלוסייה). כאשר מדובר היה באחוזים בודדים מהאוכלוסייה לא היה מדובר בנזק גדול למשק הישראלי. היום צריך להתרגל למציאות חדשה שבה בקרוב שליש מהאוכלוסייה של מדינת ישראל יהיו חרדים. אבל אנשים חיים בעבר ולא מבינים את השינוי. הם אינם מבינים שכיום מדובר במרכיב החשוב ביותר בעתיד של הכלכלה של מדינת ישראל. כאשר מחברים את קצבאות העוני, אובדן מיסי הערנונה במועצות מעורבות, התשלומים למועצות ועיריות החרדיות, אובדן המיסים מעבודה, קצבאות האברכים ועוד מדובר בסכומים עצומים שמונעים השקעה בתשתיות, במחקר, בחינוך ובכל מה המנועים שמייצרים את העתיד של כולנו.


סכנה לעתיד הביטחוני של מדינת ישראל: מדינת ישראל חיה בשכונה קשה. היא מוקפת בדיקטטורות רצחניות והיא מוקפת בשנאה. השנאה אינה ממוקדת בנו, סונים שונאים שיעים, מוסלמים שונאים נוצרים וכו'. למעשה רוב הטרור המוסלמי מופנה כלפי מוסלמים. בשכונה המורכבת הזו תמיד ההתמודדות הביטחונית תהיה הבסיס להמשך הישרדותנו. כיצד שרדה ישראל מול מדינות בהן קיימות כלכלות גדולות יותר ופי כמה וכמה תושבים? היתרון הטכנולוגי הוא שאפשר את הישרדותנו והוא נובע ממוסדות המחקר וחברות ההי טק הישראליות. כאשר בקרוב לשליש מהמשק הישראלי לא יהיו את הכלים הבסיסיים ביותר של מדע, מתמטיקה ואנגלית כדי לתרום למאמץ הזה תיווצר מציאות ביטחונית שונה בתכלית. יותר מכך פגיעה בחוסן הכלכלי תמנע השקעה במערכות ביטחוניות. בנוסף, במצב החדש הזה יהיה אחוז נמוך יותר מהתוצר שניתן יהיה להקדיש למחקר ופיתוח וכך היתרון האיכותי ששמר עלינו בחיים בסביבה הקשה שלנו ילך וישחק. במילים אחרות, במקרה המיוחד של מדינת ישראל, סכנה כלכלית היא גם סכנה לביטחון האישי של כל אחד ואחת מאיתנו.


סכנה לעתיד הדמוקרטי של מדינת ישראל: גם העתיד הדמוקרטי של ישראל נמצא בסכנה. לא ניתן להפריד חינוך ודמוקרטיה. מערכות שלטון דמוקרטיות נשענות תמיד על חינוך. ללא חינוך אין הבנה של מערכות שלטון. לא במקרה אין אף מדינה אחת בהיסטוריה האנושית ששימרה דמוקרטיה לאורך זמן ללא מערכות חינוכיות אפקטיביות שלימדו למדע, להיסטוריה וכו'. הסיבה לכך היא טובת הפרט מול טובת הכלל. דתות נולדו בתקופה בהן לא היו מערכות שילטון מורכבות. לכן הן מדגישות תרומה לעניים ולא הקמת מערכות שיסייעו להם לצאת מעוני. מינוי אדם במצוקה לתפקיד לדוגמה אולי מסייע לו ולמשפחתו אבל פוגע במערכות השילטון וכך בחברה כולה. יש מקום גם לחמלה ברמת הפרט (תרומה לעניים, סיוע לחלש, ביקור חולים וכו) וגם ברמת הכלל (יצירת מערכות שילטון אפקטיביות). כאשר לא קיימים לימודי ליבה אין חינוך לטובת הכלל ונוצרות מערכות שלטון פחות אפקטיביות, נוצרים יותר מינויי מקורבים ונכנסים שיקולים המועילים לקבוצות מקורבות ולא לכלל האוכלוסייה. זהו אחד הנושאים הכי פחות מדוברים והכי פחות מובנים לציבור, אבל העדר לימודי ליבה לעשרות אחוזים מתלמידי ישראל היא סכנה גדולה לדמוקרטיה הישראלית.


אז מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם המצב: יש לפעול בדחיפות בנושא זה. חשוב לפעול ספציפית לגבי לימודי ליבה ולא בשום דרך לנסות לפגוע באורח החיים החרדי או חס וחלילה בלימוד תורה. יש לפעול בדחיפות בנושא זה. הידע המדעי בתחום כבר קיים, אך הציבור לא מכיר אותו ולא מבין את משמעות הדברים. אנשים בהקשר זה לא מבינים את השינוי החברתי שבו מדובר. יש להקים עמותה שתתמקד בנושא. יש להקים אתר שירכז נתונים בנושא. אין לחייב אנשים בכוח ללמוד לימודי ליבה כמובן, אבל יש להתנות כל תקציב, עירוני או ממשלתי של כל גוף חינוכי בלימודי ליבה. רק תהליך חקיקה שיצור התניה זו יציל את ישראל מאסון כלכלי וחברתי המאיים על כולנו.


זה הזמן להתארגן ולפעול מהשטח. אם אתם רוצים הכוונה ועזרה צרו קשר בתגובות או דרך יצירת הקשר בתחתית העמוד.

תגובות גולשים לתחום: "ביחד אפשר לשנות"

אשמח לדעתך – פירגון, רעיונות לשיפור ועוד.

התגובות תופענה לאחר אישורן.

<כמות תגובות>

תגובתך נשלחה ותעלה לאחר אישור. תודה.

bottom of page