top of page

הצעות חוק מעשיות

מתכון לשינוי החברה בישראל

חוק ביטול המזומן

הקושי הקיים:

​​כמות הכסף המזומן במשק היא עצומה, עשרות אלפי שקלים לאזרח בוגר. למרבית האנשים אמירה זו מוזרה שכן הרוב הגדול מחזיקים רק כמה מאות שקלים במזומן בכל זמן נתון, אז כיצד הדבר אפשרי? הסיבה היא שרוב האוכלוסייה כמעט ולא משתמשת במזומן בעוד שחלק קטן באוכלוסייה מחזיק עשרות ואף מאות אלפי שקלים. מצב זה פוגע בחברה שלנו ובכל אחד מאיתנו במגוון של דרכים:

 

 • פשיעה: המזומן הוא הדלק של הפשע. ללא מזומן קשה מאוד עד בלתי אפשרי לייצר ולשמר ארגוני פשיעה, לפחות בקנה מידה נרחב. הסיבה היא שמזומן מאפשר לבצע עסקאות ללא פיקוח ומבלי שברור מה מקור הכסף ולמי הוא עובר. ביטול המזומן פירושו חיסול חלק ניכר מהפשיעה.

 • בעיית הנשק הלא חוקי: אחת הבעיות הקשות בחברה הישראלית היא בעיית הנשק הלא חוקי אשר נפוצה בעיקר בארגוני הפשע ובמגזר הערבי. בעיה זו מקשה על חייהם של ערבים ויהודים, אך היא מקשה במיוחד על הציבור הערבי עצמו שכן פוגעת קשות בתחושת הבטחון האישי של אנשיו. אחת התשתיות המאפשרות את המסחר בנשק ואת הברחות הנשק היא התשלום במזומן. מאבק במזומן הוא צעד חשוב במאבק בנשק הלא חוקי בישראל. 

 • טרור: טרור מסתייע גם הוא ביכולת להעביר כסף מזומן. כמובן שקיימת גם העברה של כספים באמצעים אחרים כגון עמותות או מוסדות אחרים, אבל גם כאן מדובר בפגיעה משמעותית ביכולת של ארגוני טרור לפעול ולשגשג. 

 • העלמות מס: העלמת מס היא גניבה מהציבור. בקרב ציבורים שלמים, בעיקר בחברה החרדית והערבית מדובר בדרך חיים של ממש. רבים בחברות אלו מתנהלים ללא כרטיסי אשראי כלל, כשכל השירותים והמסחר ניתנים תמורת תשלום במזומן, ללא תשלום מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי וכו'. במצב זה מתקיימת למעשה גניבה משאר החברה. הם מקבלים חינוך, כבישים, שירותי בריאות, הגנה ועוד, שממומנים מכספי מיסים של אחרים, אך לא מוכנים לתרום לאחרים, וכל זאת תוך לגיטימציה ועידוד של חברתם. ביטול המזומן הוא הדרך העיקרית להיאבק בתופעה מכוערת ומזיקה זו. 

 • מניעת חיסכון לפנסיה ויצירת רשת ביטחון חברתית: העלמות המס אינן רק גניבה מהציבור. מדובר גם באסון חברתי. כאשר משלמים לעובדים במזומן, אין יחסי עובד-מעביד. במצב זה העובד לא זכאי לדמי אבטלה ולקצבאות ביטוח לאומי על תאונות עבודה, אין דמי חופשה ומחלה ועוד. במצב זה במקרים רבים אין חיסכון לפנסיה. כך קיימת פגיעה קשה מאוד גם באנשים ש"עובדים בשחור" וגם בחברה שמקצה תקציבים לסייע למצוקות אלו במקום לצרכים אחרים של החברה. 

פירוט הצעת החוק:

 • ​בתהליך הדרגתי של שנתיים יתבצעו הצעדים המפורטים בהצעת חוק זו. תחילה השימוש בהם יהיה במקביל למזומן ולאחר שנתיים, בנקים וחברות מסחריות לא יוכלו לעשות יותר שימוש במזומן. 

 • המדינה תנפיק על חשבונה כרטיסי חיוב אישיים (העלות למדינה של העלמות המס גדולה פי כמה וכמה מאשר כל העלויות הכרוכות בתכנית זו ולפיכך אין קושי במימון התכנית). 

 • הכרטיסים יועברו בחינם על ידי שליח לכל אזרח בגיל השלישי או בעל צרכים מיוחדים, לאחרים הכרטיסים ישלחו בדואר על ידי הבנקים כולל קוד הפעלה אישי, בדומה לנעשה כיום עם כרטיסי אשראי.

 • גם לאנשים ללא חשבון בנק תינתן אפשרות לקבל את הכרטיס בחינם באמצעות שליח, על ידי פניה למוקד טלפוני.  

 • הכרטיסים יונפקו בחינם במימון המדינה (בדומה להדפסת כסף מזומן כיום). קבלת כרטיס, ביטול כרטיס או החלפת כרטיס לא יחויבו בתשלום. 

 • בעלי עסקים יקבלו מכשירי חיוב בחינם על ידי המדינה או שיוכלו לבצע חיוב באמצעות אפליקציה ייעודית בטלפון החכם. 

 • הכרטיסים יוגבלו בכמות הכסף שיכולה להיות בהם, כדי להפחית נזק מקרי גנבה. מעבר לסכום זה, ניתן יהיה להעביר את הסכום בכרטיס לחשבון בנק. בכל שלב ניתן יהיה לטעון כסף מחשבון הבנק לכרטיס התשלום.

 • באמצעות אפליקציה או מכשיר (למי שאינו מחזיק בטלפון חכם) ניתן יהיה להעביר כסף בקלות מהכרטיס ואל הכרטיס. כאמור המכשירים יינתנו בחינם על ידי המדינה לכל דורש. 

 • גם ילדים וילדות יוכלו לקבל כרטיס תשלום, הכרטיס יהיה רשום עליהם שמית. 

 • ניתן יהיה להשתמש בכרטיס חכם המצוי בתוך הטלפון החכם. במילים אחרות, הכרטיסים יהוו פתרון למי שאין להם טלפון חכם.

תגובות גולשים להצעת החוק: "חוק ביטול המזומן"

אשמח לדעתך – פירגון, רעיונות לשיפור ועוד.

התגובות תופענה לאחר אישורן.

<כמות תגובות>

15.10.23

עדי פ

היתרון המרכזי במזומן הוא שמירה על מלוא ערך הכסף אצל עסקים. מצד שני החיסרון שלו הוא זיוף ועלות השימוש במזומן (הפקדת מזומן בסכום גדול עולה כסף ומצד שני משיכת מטבעות לעודף עולה לא מעט כסף).
דוג' לשחיקת הכסף- עם עמלת סליקה מקובלת של כ 2%:
לקוח קונה בחנות באשראי באלף שקלים.
בעל החנות מקבל בפועל כ 980 שח.
בעל החנות יקנה סחורה מהסיטונאי ב 980 שח- הסיטונאי יקבל בפועל כ 960 שח לחשבונו.
הסיטונאי יקנה את הסחורה מהיבואן ב- 960 שח והיבואן יקבל לידיו בפועל כ 940 ש"ח. היבואן יזמין סחורה מהיצרן בחו"ל ב 940 ש"ח ובפועל היצרן יקבל לידיו כ 920 ש"ח.
לאורך מעגל השימוש בכסף בכל פעם שהוא מחליף ידיים הוא נשחק ב 2% וכך בקלות אותו הכסף נשחק ב 5-10 אחוזים ואף יותר וזה תורם גם להשפעה על יוקר המחייה לאורך הזמן.
מצד שני השימוש בכ.א עוזר להגדיל את מחזור העסקאות בעסק - ויחד עם זאת תורם להיקף האשראי וההלוואות שלוקח הציבור לאורך השנים (אנחנו צורכים יותר ממה שאנחנו מכניסים) וכאשר היקף האשראי של הציבור גדל גם לזה יש השפעה שלילית כי משקי הבית מגדילים את הוצאות המימון שלהם והוצ' משק הבית- במשכנתא וגם בהלוואות רגילות.

15.10.23

עדי פ

אגב, אני רוצה להוסיף ולהגיד שבאירופה יש כרטיסי מזומן כאלו שמונפקים בחינם על ידי הבנקים והם בהחלט פתרון מצויין למזומן. מתנצל- לא קראתי את כל ההצעה שלך.

28.2.24

תותית

ביטול המזומן , יוביל יותר לפשיעה , אנשים ללא הכרטיס עם הכסף בתוכו לא יוכלו לשלם חשבונות , לא יוכלו לקבל את שכרם במידה ויגנב או יאבד , כבר ידוע כמה מהר כרטיסים כאלה הולכים לאיבוד ! יארבו להם בכספומטים עבריינים כשהם יפקידו את המזומן במסופים ! וישדדו אותם , לא עשיתם כלום עם חוק ביטול המזומן . חוק חסר משמעות !

תגובתך נשלחה ותעלה לאחר אישור. תודה

bottom of page